Słodków 21b 62-700 Turek

Spotkanie z podróżnikiem Panem Markiem Tomalikiem.

7 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie dla klas VII – VIII oraz klas III gimnazjum z Panem Markiem Tomalikiem. Była to lekcja geografii o Australii. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na temat warunków życia ludności Australii, obecnej sytuacji Aborygenów – rdzennej ludności Australii, warunków klimatycznych panujących w Australii.  Uczniowie mieli również okazję poznać świat roślin i zwierząt Australii, oraz niezwykłe zjawiska przyrodnicze określane mianem „Cuda Świata” takie  jak Góra Uluru – święta góra Aborygenów czy jezioro bez wody – słone jezioro Eyre.

Pan Marek Tomalik to znany podróżnik, publicysta, pisarz dziennikarz radiowy z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Organizuje wyprawy duchowo-przygodowe. Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” oraz wielu innych imprez artystycznych. Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Autor książek o podróżach, w tym trzech o Australii. Dziennikarz radiowy, przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników „Globtroter”, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju „Nastaw uszu”. Zasiadał w jury Travelerów – prestiżowych nagród przyznawanych przez National Geographic. 

Australia to jego „miejsce na ziemi”, zawsze jednak wraca w Karpaty. Skąd? Z Australii, Singapuru, Malezji, Tajlandii, Birmy, Laosu, Indonezji, Indii, Nepalu, Sikkimu, Syberii (J. Bajkał), Laponii, Egiptu, Syrii, Libanu, Algierii, Brazylii, Meksyku, Peru, Boliwii i krain Europy.

https://photos.app.goo.gl/LjjnZJyEayR12JQ47