• gimn.jpg
  • szkola.jpg

Zespół Szkolno - Przedszkolny

w Słodkowie

62-700 Turek ul. Słodków 21

tel. 63 2207632

fax. 63 2784533

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

19października 2010 r. uczniowie z klasy 4,5,6 wczesnym rankiem wybrali się „Śladami Chopina” na wycieczkę do Żelazowej Woli i Warszawy.

 

Wyjazd był wyjątkowy, bo w tym roku obchodzony jest w bardzo uroczysty sposób Rok Chopinowski z okazji 200 rocznicy jego urodzin. Akurat podczas naszej bytności w stolicy trwał Konkurs Chopinowski.

O godzinie dziesiątej zajechaliśmy do dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Przywitał nas przewodnik, który opowiadając, przybliżał nam pierwsze miesiące życia małego Frycka. Wiele dowiedzieliśmy się o wybitnym Polaku, o dziejach jego rodziny. Zachwyceni spacerowaliśmy po pięknym parku i uwiecznialiśmy wszystko na fotografiach. Na pamiątkę pobytu wpisaliśmy się do Księgi pamiątkowej.

Następnym etapem wycieczki była Warszawa, gdzie Chopin spędził swoja młodość. Przewodnik oprowadzał nas śladami kompozytora i barwnie opowiadał o miejscach związanych z życiem wielkiego kompozytora. Podziwialiśmy Starówkę, Zamek Królewski, Syrenkę i Kolumnę Zygmunta.

Zafascynowało nas bardzo nowoczesne muzeum Fryderyka Chopina. Modliliśmy się w Kościele Świętego Krzyża, w którym znajduje się serce kompozytora. Przemierzyliśmy Szlakiem Królewskim wszystkie miejsca związane z jego szkołą, koncertami: obecny Plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza oraz otaczający park , gmach Uniwersytetu. Urzekły nas Łazienki Królewskie , a zwłaszcza charakterystyczny pomnik Fryderyka Chopina. Na zakończenie pojechaliśmy na słynne Powązki. Tam, obok licznych grobów wybitnych i zasłużonych Polaków znajdują się groby rodziny Chopina.

Późnym wieczorem zadowoleni z bardzo udanej wyprawy wróciliśmy do domu.

Podziękowaliśmy organizatorce p.J. Tarnas, a także opiekunkom Z. Myśler i G. Młotkiewicz.