• gimn.jpg
  • szkola.jpg

Zespół Szkolno - Przedszkolny

w Słodkowie

62-700 Turek ul. Słodków 21

tel. 63 2207632

fax. 63 2784533

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

10 listopada z okazji Święta Niepodległości odbył się uroczysty apel, na którym uczniowie przybliżyli niełatwą drogę Polaków do niepodległości.

Na początku warszawscy gazeciarze oznajmili, że Rada Regencyjna przekazała władzę J. Piłsudskiemu, który został Naczelnikiem Państwa. Później pojawiły zawiłe dzieje kilku pokoleń Polaków walczących o wolność w kolejnych powstaniach .

O tym przypominała także scenografia-krzyże na mogiłach powstańców, płonące znicze, kwiaty. Pięknie alegorię zniewolonej Rzeczpospolitej przedstawiły dziewczyny z kl. Va. Wspaniale wyrecytowały swoje teksty „dziewczyny w czarnych sukienkach” i polscy żołnierze wcieleni do wrogich armii. Podczas apelu odśpiewaliśmy hymn narodowy, chórek wykonał także naszą drugą pieśń patriotyczną „Rotę”. Całość przedstawienia wzbogaciły liczne pieśni patriotyczne śpiewane przez kolejne pokolenia Polaków, a na apelu usłyszeliśmy je w wykonaniu chórku szkolnego.
Takie spotkania uświadamiają nam, że znajomość historii pomaga zrozumieć teraźniejszość i pojęcie patriotyzmu w różnych epokach.