• gimn.jpg
  • szkola.jpg

Zespół Szkolno - Przedszkolny

w Słodkowie

62-700 Turek ul. Słodków 21

tel. 63 2207632

fax. 63 2784533

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. W roku 2014 przypada na 20 listopada. Stan naszego zdrowia zależy od nas samych, naszych decyzji, nawyków i przyzwyczajeń - naszego stylu życia. Istotnym elementem stylu życia Polaków było i jest palenie tytoniu.

Wyróżnia się cztery główne grupy czynników determinujących zdrowie ludzkie, które wpływają na długość i jakość naszego życia:
- styl życia 50%,
- czynniki środowiskowe 25-30 %,
-środowisko biologiczne 10-15 %
- medycyna 10-20%.
Palenie tytoniu to największa indywidualna możliwa do wyeliminowania przyczyna przedwczesnych zgonów w Polsce. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym. W dodatku nie ma mniej szkodliwych papierosów – wszystkie papierosy, bez wyjątku, „light” czy „slim”, są tak samo szkodliwe dla zdrowia, ponieważ dostarczają tyle samo trujących substancji do organizmu. Dodatki smakowe dodatkowo ułatwiają inhalację, czyli powodują, że osoby palące „slimy” lub „lighty” zaciągają się głębiej i mocniej. Zachęcamy do rzucenia palenia, walcząc z nałogiem walczysz o zdrowie. Bo nie tylko palacze narażeni są na ryzyko ciężkich, nieuleczalnych chorób. Pamiętać trzeba o tej ogromnej liczbie palaczy biernych, którzy wbrew swojej woli wdychają papierosowy dym na ulicach, przystankach, w szkolnych, i nie tylko, toaletach, w  restauracjach, kawiarniach, no i oczywiście w zakładach pracy  oraz … w domach.  
Jak dowiedziono, bierne palenie jest równie, a może nawet bardziej niebezpieczne od palenia czynnego. Tzw. boczny strumień dymu tytoniowego zawiera aż cztery razy więcej nikotynyi aż 35 razy więcej tlenku węgla niż dym tytoniowy, wdychany przez palacza! Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno.
Niestety nie istnieje cudowna recepta na zaprzestanie palenia. To Ty musisz znaleźć swoją drogę, aby rozstać się z nałogiem. Zerwanie z nałogiem to skomplikowany proces. Ilu ekspalaczy, tyle dróg wyzwolenia się z uzależnienia. Niektórzy przestają palić pod wpływem chwili; inni potrzebują głębokiego namysłu, długich przygotowań, mozolnego wyboru metody, specjalnych okoliczności, czasami pomocy lekarza.
Ale nie zwlekaj, podejmij decyzję: Rzucam Palenie!!!
Wsparcie można uzyskać w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 0 801 108 108.
Można tu uzyskać poradę „jak rzucić palenie”, wsparcie psychiczne i pomoc w przezwyciężeniu złego samopoczucia w pierwszym okresie bez papierosa, a także informację o stacjonarnych poradniach pomocy palącym w całej Polsce.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku życzy wszystkim chcą cym rzucić palenie dużo silnej woli i wytrwałości w pozbyciu się nałogu.


Więcej informacji na stronie: www.jakrzucicpalenie.pl


plakat