• gimn.jpg
  • szkola.jpg

Zespół Szkolno - Przedszkolny

w Słodkowie

62-700 Turek ul. Słodków 21

tel. 63 2207632

fax. 63 2784533

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

10.10.2017 roku, uczniowie klas 7a, 6a, b oraz 4c wraz z opiekunami naszej szkoły wybrali się na wycieczkę szkolną do Gniezna, Wenecji oraz Biskupina, które stanowią trasę Szlaku Piastowskiego.

Na początek zwiedziliśmy Gnieźnieńską Archikatedrę Wniebowzięcia NMP i Św. Wojciecha, która stanowi pomnik kultury polskiej o wielkiej wartości historycznej i artystycznej. Była ona miejscem koronacji pięciu pierwszych królów Polski, a do 1992 r. arcybiskupom gnieźnieńskim przysługiwał tytuł prymasa Polski.

Następnie pojechaliśmy do Wenecji aby zobaczyć Muzeum Kolejki Wąskotorowej oraz ruiny zamku.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, która była podróżą w czasie, podróżą do początków polskiego państwa, a nawet do początków osadnictwa na terenie naszego kraju.

Na początku odwiedziliśmy Wioskę Neolityczną z Epoki Kamienia, gdzie znajdują się rekonstrukcje tzw. „długich domów” sprzed 6 tysięcy lat. Następnie przeszliśmy do Osiedla Obronnego Ludności Kultury Łużyckiej, gdzie znajduje się najbardziej charakterystyczny punkt rezerwatu – wał obronny zwieżą ibramą. Za nim znajdują się dwa rzędy chat, a kilka z nich posiada w pełni zrekonstruowane wnętrze. Kolejnym punktem podczas zwiedzania była Wioska Wczesnopiastowska. Potem pokierowaliśmy się do Pawilonu Muzealnego, w którym prezentowana jest stała wystawa „Świat historii nad Jeziorem Biskupińskim”.