Psycholog Joanna Otowska
Przedszkole jest często pierwszą instytucją, jakiej rodzice powierzają swoje dzieci. Jest to wydarzenie wiążące się z wieloma emocjami ze strony jednych, jak i drugich.
Dla dziecka przekroczenie przedszkolnego progu będzie oznaczać wejście w zupełnie nowe środowisko, dostosowanie się do nowych reguł, rytmu dnia, poradzenie sobie z rozstaniem z rodzicami, byciem w grupie rówieśniczej i tym, co się z tym wiąże (umiejętność dzielenia się zabawkami, nawiązywaniem nowych znajomości, poradzeniem sobie z sytuacjami konfliktowymi), nowymi wymaganiami dotyczącymi czynności samoobsługowych, lękiem czy dziś też zostanie odebrany do domu.
Dla rodziców to moment, w którym przeżywają wiele rozterek. Zastanawiają się jak ich dzieci poradzą sobie w nowej sytuacji, czy przedszkole spełni swoją rolę opiekuńczą i będzie miejscem, w którym dzieci poczują się dobrze, bezpiecznie. Jak poradzić sobie z rozstaniem w pierwszych dniach, jak zareagować na płacz dziecka i czy można go uniknąć? Jak można przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?
Kwestią pierwszoplanową jest wybór przedszkola. Wygodnie jest gdy jest ono usytuowane w pobliżu domu lub miejsca pracy jednego z rodziców. Nieco mniejszy będzie niepokój rodziców, gdy będą posiadali informację o wybranym przedszkolu – najlepiej z ust innych rodziców posyłających tam swoje dzieci. Im większym zaufaniem rodzic obdarzy to miejsce, tym mniej będzie w nim niepewności generującej lęk, który nieświadomie może przekazać dziecku.
Warto przygotowywać dziecko do tej sytuacji dużo wcześniej – jest wtedy większa szansa, że to się powiedzie. Oto kilka wskazówek:
Zacznij przygotowania wiele miesięcy wcześniej. Stwarzaj wiele sytuacji, w których dziecko będzie miało możliwość zabawy z innymi dziećmi. Kontakt wyłącznie z dorosłymi nie jest wystarczający do odpowiedniego rozwoju społecznego. Często odwiedzajcie place zabaw, można też korzystać z zajęć w klubikach dla małych dzieci. Stopniowo przyzwyczajaj dziecko do sytuacji, w której jest pod opieką osób trzecich (koniecznie muszą to być osoby godne zaufania!). Przeżyte doświadczenie tego, że rodzice wychodząc zawsze wracają o umówionej porze będzie stanowiło ogromną pomoc w późniejszej sytuacji pozostania na kilka godzin w przedszkolu. Ucz dziecko samodzielności w takich czynnościach jak ubieranie i rozbieranie się, mycie rąk, spożywanie posiłków, korzystanie z toalety. 2-3 miesiące przed pójściem do przedszkola zacznij bezpośrednie przygotowania. Opowiedz dziecku, co może je spotkać atrakcyjnego (zabawa, inne dzieci, zabawki), jak będzie wyglądał porządek dnia w przedszkolu. Skorzystaj z zajęć adaptacyjnych organizowanych przez przedszkole, które wybrałeś. Dziecko będzie miało okazję poznać wszelkie pomieszczenia, personel, zetknąć się z grupą przedszkolną. Na ok. 2 tygodnie przed pójściem do przedszkola dokładnie i ze szczegółami opowiedz dziecku, kto go zaprowadzi, jaki będzie sposób pożegnania, co wydarzy się potem (pójdzie do sali, będzie pod opieką Pani, zje śniadanko, pobawi się, zje obiad), dokładnie określ moment odebrania z przedszkola (np. zaraz po obiadku). Powtarzaj to wiele razy. Opowiedz swojemu dziecku bajkę o podobnej sytuacji, w której znalazło się inne dziecko. Opowiedz o jego przeżyciach. Bajka koniecznie musi mieć pozytywne zakończenie – opowiadać o tym, w jaki sposób dziecko poradziło sobie z tą sytuacją. Niech bohater opowiadania będzie podobny do twojego dziecka, wtedy będzie mu łatwiej zidentyfikować się z przeżyciami tej postaci. Powtarzaj bajkę każdego dnia, jeśli dziecku się ona spodoba. Dobrze, gdy dziecko jest odprowadzane przez osobę, z którą łatwiej przeżywa rozstanie. Często jest to ojciec. Z okazji pójścia do przedszkola możesz podarować dziecku jakiś drobiazg. Może to być przedmiot, który przechowujesz na pamiątkę własnego dzieciństwa. Być może twoje dziecko posiada przyjaciela-maskotkę. Kiedy zabierze ją ze sobą do przedszkola będzie się czuło pewniej.
Przygotuj się na okazywane przez dziecko emocje. Uwierz, że może sobie z nimi poradzić zwłaszcza, jeśli znajdzie oparcie w Tobie.