NOC NAUKOWCÓW

Noc Naukowców to cykliczna impreza organizowana w Europie. Wieczór pełen niezapomnianych wrażeń dla uczniów ZSP w Słodkowie miał miejsce 29 września na Wydziale Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk.

Tego popołudnia i wieczora naukowcy odeszli od swoich codziennych obowiązków, aby bawić się wspólnie z nami – a zabawy było co nie miara. Braliśmy udział w warsztatach: „JAJKONAUTA”, gdzie wcielaliśmy się w rolę inżyniera kosmicznego i odkrywaliśmy fizyczne sekrety jak stworzyć kapsułę ratunkową i zapewnić bezpieczne lądowanie jajka; „EKOSYSTEM” i budowa piramidy troficznej będącej zależnością między organizmami oraz ich otoczeniem; „AZOTOWE SZALEŃSTWA” – prezentacja doświadczeń z udziałem uczniów i ciekłego azotu w roli głównej; „KOLOROWE NIEBO” -uczestnicy poprzez eksperymentowanie uzyskali odpowiedź dlaczego niebo jest niebieskie, jak powstaje tęcza i jak tworzy się mgła; „DAJ SIĘ PRZYCIĄGNĄĆ”, czyli o polu magnetycznym doświadczeń kilka; „SAMOCHODY NA WODĘ”- a dokładniej w jaki sposób metoda Magnetycznego Rezonansu Jądrowego pozwala budować nowoczesne i ekologiczne źródła energii. Niewątpliwą atrakcją dla naszych uczniów był konkurs krzyku gdzie zdobyliśmy nagrody wykrzykując ok 120 decybeli. Zwieńczeniem wieczoru był labirynt ZAUŁKI FIZYKI – gdzie uczniowie w specjalnie przygotowanym namiocie wykonywali eksperymenty wypełniając karty uprawniające do zdobycia certyfikatu.

Podczas naszego piątkowego popołudnia i wieczora każdy mógł się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa- a wszystko to w atmosferze zabawy. Mogliśmy się wcielić w prawdziwych naukowców. Organizacją wyjazdu zajęły się panie Anna Bonikowska i Agata Janiak a opiekę sprawowały dodatkowo panie Anna Kłyż i Bogumiła Zdunek. Kolejna taka noc już za rok.

Close Menu
Skip to content