KAPTURKA -Ptakiem Wiosny i twarzą Światowych Dni Ptaków Wędrownych 2024

       W weekend 10-12 maja obchodziliśmy Światowe Dni Ptaków Wędrownych.

Wydarzenie to polegało na policzeniu ptaków przebywających w danej okolicy. W akcji można było wziąć udział indywidualnie wybierając  się na spacer, obserwując przez okno, w parku, w ogrodzie, na ulicach swojej miejscowości. Po liczeniu indywidualnym należało wypełnić Elektroniczną Kartę Obserwacji.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeuLMBVLROiknXbFH5FPPBaLxlylwuOnk3xKRbNhlxSFvtEyg/viewform
 Obserwacje umożliwiają zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

        Kapturka, dla początkujących obserwatorów podobna do sikory ubogiej czy czarnogłówki, jest w istocie ptakiem należącym do całkiem innej rodziny, czyli pokrzewek. Łacińska nazwa tego ptaka, Sylvia atricapilla, oznacza ni mniej, ni więcej, jak po prostu mieszkańca lasu o czarnej głowie. Kapturka zamieszkuje większą część Europy, oprócz jej najzimniejszych północnych rejonów, a także m.in. Wyspy Kanaryjskie.

Jak rozpoznać kapturkę?
Od wspomnianych wcześniej sikor jest ona nieco większa i smuklejsza, różni się również kształtem dzioba, a co najważniejsze — nie zauważymy u niej kontrastowego białego policzka ani czarnego śliniaczka. Dość wąski, ale silny dziób kapturki jest idealny do łapania owadów i pająków, które są jej głównymi przysmakami. Zimą również świetnie się sprawdza przy zrywaniu owoców z gałązek krzewów, takich jak czarny bez. Kapturki przeważnie przemykają szybko wśród leśnego gąszczu, wiosną wydając z siebie głośny, melodyjny, wręcz fletowy śpiew. Mimo ich pozornej nieuchwytności wystarczy odrobina cierpliwości i zauważymy szaro oliwkowego ptaka o czarnej (samiec) lub brązowej (samica lub ptak młody) czapeczce.

         Młodzi Ornitolodzy ze Szkoły Podstawowej w Słodkowie włączyli się ponownie do akcji. Na obserwacje wybrali się uczniowie z klas V – VIII. Zaopatrzeni w lornetki, skoroszyty z ilustracjami pospolicie występujących ptaków oraz niezbędny dobry humor rozpoczęli liczenie ptaków na skraju lasów, na polach, łąkach, w parkach. Opiekunką projektu od wielu lat jest  Joanna Popardowska.

Close Menu
Skip to content