Słodków 21b 62-700 Turek

Innowacyjny teatrzyk Kamishibai

Innowacyjny teatrzyk Kamishibai

 

Gimnazjaliści z klas 3a i 3c z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Słodkowie wspólnie z nauczycielami języka angielskiego przygotowali japoński teatr obrazkowy Kamishibai, którego odbiorcami były ich młodsze koleżanki i koledzy. Głównym celem przedstawienia było zaprezentowanie efektów realizacji innowacji pedagogicznej pod tytułem Kamishibai – teatr obrazkowy w procesie dydaktycznym z wykorzystaniem elementów metody Montessori, której autorką jest Pani Anna Szambelańczyk, inicjatorka i pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

   Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania. Podstawowym elementem jest  skrzynka, mająca formę rozkładanego teatrzyku. Wewnątrz umieszczane są karty z ilustracjami. Każda karta to kolejny fragment opowiadania czy bajki. Osoba prowadząca przekłada kolejne ilustracje kontynuując jednocześnie narrację. Nieruchomy obraz pozwala widzowi wyciszyć się                        i skoncentrować na szczegółach. Na zakończenie występu dzieci wyrażały własną opinię na temat teatrzyku, zaznaczając na karteczkach  odpowiednią emotionkę.  Jak można się było spodziewać wszyscy  widzowie zaznaczyli  uśmiechnięta buźkę, co oznacza, że ta forma przedstawienia zyskała uznanie wśród małych widzów.

Gimnazjaliści przedstawili uczniom klas I – III oraz przedszkolakom dwie opowieści, jedna z nich nosiła tytuł Albert Einstein i w bardzo jasny, oraz przejrzysty sposób przedstawiała życiorys tego sławnego naukowca. Skierowana była do starszych uczniów klas II i III szkoły podstawowej. Po prezentacji teatrzyku dzieci z pomocą uczniów utrwalały słownictwo pojawiające się najczęściej w opowieści.  Na zakończenie każde dziecko otrzymało naklejkę – miniaturkę Einstein’a. Tytułem końca dzieci rysowały swoja własną wizję Alberta Einsteina. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Pani Anna Szambelańczyk.

Drugi teatrzyk skierowany był w zamyśle do młodszych odbiorców, czyli przedszkolaków oraz uczniów klas I.  Była to oryginalna amerykańska wersja bajki o Kubusiu Puchatku autorstwa brytyjskiego pisarza A.A Milne’a pod tytułem Catch the Falling Star. Opowiadała ona o  przygodach wspomnianego bohatera i jego przyjaciół: Prosiaczka, Kłapouchego, Królika, Tygryska i Sowy. Po przedstawieniu dzieci powtarzały wspólnie najczęściej pojawiające się słowa z bajki przy pomocy kolorowych plansz z obrazkami. Następnie, Tygrysek uczył dzieci tygryskowego tańca-podskakiwańca.  Na zakończenie każde dziecko otrzymało naklejkę  z miniaturką Kubusia Puchatka. Był też czas na malowanie fantazyjnych wzorów na buziach chętnych dzieci. Bonusowo wszyscy otrzymali dwie wersje  kolorowanki – Kubuś i przyjaciele.  Pomysłodawczynią i koordynatorką bajkowego przedstawienia była Pani Anna Lewandowska-Robak.

 

Niezmierne podziękowania należą się Pani Katarzynie Statuckiej za pomoc w przygotowaniu dekoracji oraz oczywiście wszystkim zaangażowanym uczennicom i uczniom. Bez nich zaprezentowanie teatrzyków w takiej formie nie doszłoby do skutku.

 

Linki do fotorelacji:

https://drive.google.com/drive/folders/1qqCl-1WpGTXnRhmKMWi7zaBZu88gQfZd?usp=sharing

https://drive.google.com/drive/folders/16GnjUYKWujMyfNctOUcm5xBXBAqCGblh?usp=sharing