CODE WEEK – Tydzień Kodowania

W ramach obchodów „Tygodnia Kodowania” w naszej szkole dnia 15 października 2019r. na przerwach śródlekcyjnych, uczniowie mieli za zadanie odnalezienie zaszyfrowanych w postaci rebusów wyrazów. Rebusy były porozwieszane na korytarzach szkolnych, ich trudność była zróżnicowana w zależności od poziomu klasy. Rebusy zostały wykonane za pomocą aplikacji www.festisite.com

Oprócz rebusów, zadaniem dla uczniów klas VI – VIII było rozwiązanie zaszyfrowanej za pomocą QR kodów krzyżówki w języku angielskim. Tego dnia uczniowie mogli korzystać z telefonów komórkowych, ale tylko i wyłącznie w celu zeskanowania QR kodów z pytaniami służących do rozwiązania krzyżówki. Do utworzenia QR kodów wykorzystany został bezpłatny generator on-line.Równie szybko i łatwo powstała anglojęzyczna krzyżówka, do utworzenia której wykorzystano stronę https://www.krzyzowki.edu.pl

Uczniowie byli niezwykle zaangażowani w wykonywanie zadań, ponieważ wiedzieli wcześniej, że klasa, której uczniowie oddadzą najwięcej poprawnie rozwiązanych rebusów (IV – V) oraz rebusów i krzyżówek (VI – VIII) otrzyma tytuł „Najbardziej zakodowanej klasy 2019”. Aby zawalczyć o tytuł „Najbardziej zakodowanej klasy 2019”, należało pobrać „ Code Week – kartę” do zapisywania odpowiedzi, uzupełnić ją i oddać do oceny.    

Tytuł „Najbardziej zakodowanej klasy”  w kategorii klas IV – V otrzymała klasa Vb, natomiast w kategorii klas VI – VIII ten sam tytuł otrzymała klasa VIIb.

Następnego dnia w ramach  „Code Week” odbył się uwielbiany przez uczniów quiz w aplikacji Kahoot. Quiz zawierał pytania dotyczące wiedzy z zakresu bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. 

Zwycięzcy  quizu otrzymali  tytuł „Bezpiecznika  sieci”.

Zwycięzcami zostali:

I miejsce – Wiktoria i Dominika z klasy 7a

II miejsce – Tobiasz i Wiktoria z  klasy 7a

III miejsce – Dominik i Aleksander z klasy 6b

W kolejnym dniu obchodów  uczniowie pracowali z kartami Plickers. Do utworzenia kart i wygenerowania klasy, posłużyła strona https://get.plickers.com/ . Plickers to aplikacja, dzięki której możemy przeprowadzić szybką sondę w klasie, mały test lub podsumowanie lekcji. Nauczyciel za pomocą mobilnej aplikacji skanuje właściwie ułożoną przez ucznia kartę, uczeń zaś widzi na tablicy interaktywnej swoją odpowiedź. 

Młodsi uczniowie kodowali na platformie www.code.org   gdzie  robili proste gry w Scratch’u oraz programowali ulubionego bohatera najmłodszych Photona, który tańczył, śpiewał i wykonywał trasy zaprogramowane wcześniej na tablecie przez uczniów.

Obchody tygodnia kodowania nie ominęły najmłodszych uczniów, którzy  uczyli się szyfrować za pomocą orzechów włoskich, kasztanów oraz szyszek. Pierwszoklasiści dzielnie odwzorowywali poznane  litery oraz cyfry. 

Programowanie to szereg uniwersalnych zasad i reguł. Najmłodsze dzieci poznają je dzięki grom i zabawom, które odpowiadają ich potrzebom rozwojowym. Uczniowie z naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych lekcjach kodowania, uczyli się poprzez zabawę, rozwijali własne umiejętności oraz ciekawość.

 Wszystkie zaplanowane i przeprowadzone działania, przyczyniły się do  uzyskania przez szkołę certyfikatu uczestnictwa w Europejskim Tygodniu Kodowania  „EU CODE WEEK”. 

#OSEhero  Anna Szambelańczyk i Dorota Stolarska we współpracy z Anną Lewandowską – Robak.

Close Menu
Skip to content