ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2022

W ostatni weekend stycznia ubierz się ciepło, weź lornetkę, coś do pisania i licz z nami ptaki! Sprawdź, kto odwiedza Twój karmnik i podwórko, jacy ptasi goście pojawiają się w parku, co porabiają ptaki na ulicach Twojej miejscowości.

           W weekend (28 -30 stycznia) w całym kraju miłośnicy ptaków wzięli udział w dorocznej akcji ZIMOWEGO PTAKOLICZENIA organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Akcja ta polegała na policzeniu ptaków przebywających w sąsiedztwie siedzib ludzkich.

Tegoroczne Zimowe Ptakoliczenie odbyło się pod patronatem Królowej Krzyżówki, która została okrzyknięta Ptakiem Zimy 2022.

Dlaczego wybrano  krzyżówkę na Ptaka Zimy 2022 i skąd się wzięła „Królowa”?

Gdy obserwowano pływające na stawach, jeziorach czy rzekach liczne stada krzyżówek, mogło się wydawać, że ów gatunek jest w świetnej kondycji i nie jest w żaden sposób zagrożony. Wszak wyniki monitoringowe wskazują, że liczebność krzyżówek lekko wzrasta. Jednak gatunek ten wciąż jest na liście ptaków łownych. Co roku giną tysiące krzyżówek, zabite przez myśliwych. Ale to nie wszystko. Ogromnym zagrożeniem dla środowiska jest ołowiany śrut, wystrzeliwany w trakcie polowań, który dostaje się do gleby lub wody. Drobne ołowiane kulki są czasami połykane przez ptaki, powodując ołowicę. Tak więc krzyżówka została ambasadorem głosu, nawołującego do zaprzestania polowań na ptaki.

A tytuł Królowej po prostu należy się krzyżówce! 17 razy organizowano Zimowe Ptakoliczenie, a krzyżówka zostawała niekwestionowaną zwyciężczynią aż 12 razy!

Liczenie ptaków prowadzone  było przez minimum godzinę, a wyniki naniesione zostały na elektroniczną kartę obserwacji dostępną na stronie https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/karta-obserwacji/ .

OTOP na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie            

Młodzi Ornitolodzy z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Słodkowie włączyli się ponownie do akcji. Na obserwacje wybrali się uczniowie z klas V -VIII. Zaopatrzeni w lornetki, skoroszyty z ilustracjami pospolicie występujących ptaków oraz niezbędny dobry humor rozpoczęli liczenie ptaków na skraju lasów, na polach i łąkach. Zaobserwowali  następujące gatunki ptaków: sójki, sikorki: bogatkę, i modrą, wróbla, krzyżówkę, srokę, kosa,  gila, gawrona, gołębia, bażanta.

Opiekunką projektu od wielu lat jest  Joanna Popardowska.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1990 roku organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc w których one żyją. OTOP jest polskim przedstawicielem w międzynarodowej sieci organizacji ochrony ptaków, BirdLife International.

Close Menu
Skip to content