Mimo, że najczęściej schowane w mroku nocy lub starej dziupli, albo gdzieś na strychu – Sowy z bliska zaskakują urodą. Od ogromnego puchacza, po maleńką sóweczką, niewiele większą od wróbla – sowy mienią się beżami, brązami i szarością w tysiącach odmian i odcieni. Rysowane czernią, oprószone plamkami, paskami i kreskami. Piękne. Z bliska i dobrze widoczne – robią jeszcze większe wrażenie niż przejmujące uhuuu-hu-uu dobiegające z mroku nocy……
Uczniowie Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Słodkowie , dzięki współpracy z Nadleśnictwem Turek przystąpili po raz kolejny do projektu badawczego pod hasłem „ Wszystkie sowy naszych lasów „. W tym roku zaproszono także do realizacji w/w projektu jeszcze dwie placówki Szkołę Podstawową w Cisewie oraz klasę 5a ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku wraz z wychowawcą Panią Aleksandrą Mory -Bursztyn.
Celem nocnych warsztatów terenowych było: przekazanie wiedzy dotyczącej biologii, ochrony i rozpoznawania sów ,nabycie umiejętności praktycznych w rozpoznawaniu sów po głosach dzięki nasłuchom odzywających się sów w lesie. W projekcie wzięło udział 50 uczniów.
17 marca w godz.19.30 -22.00 uczniowie pod opieką pań: Ewy Czerniejewskiej, Agaty Janiak ,Bogumiły Zdunek oraz leśników: Radosława Szocińskiego i Piotra Kuleszy przystąpili do realizacji projektu na terenie Ścieżek Dydaktycznych Zdrojki Lewe N-ctwa Turek .
Elementem wieńczącym wyprawę do lasu było ognisko, na którym pieczone były pyszne kiełbaski.
Inicjatorką projektu była Joanna Popardowska nauczycielka biologii .
Była to niezwykła, ciekawa wycieczka dydaktyczna, dzięki której wszyscy wzbogaciliśmy swoją wiedzę związaną z tajemniczymi sowami…………
Serdecznie dziękujemy leśnikom – edukatorom ,przewodnikom Nocy Sów za to owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne – w przyszłym roku…………………