Bohaterem Europejskich Dni Ptaków 2024 został gawron!

Miliony ptaków opuszczają właśnie Europę i udają się w podróż na swoje zimowiska w Afryce. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, jak co roku, zapraszało wszystkich chętnych do bliższego poznania tajemnicy ptasich migracji oraz do udziału w spacerach i innych wydarzeniach ornitologicznych w całej Polsce. 

Europejskie Dni Ptaków w Polsce to część EuroBirdwatch, akcji organizowanej przez BirdLife International w całej Europie i Azji będą wspólnie obserwować, poznawać trasy przelotu i dowiadywać się więcej o niebezpieczeństwach, jakie mogą spotkać ptaki podczas jesiennej podróży. W Polsce partnerem BirdLife International i organizatorem EuroBirdwatch (Europejskich Dni Ptaków) jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Głównym celem,  jaki przyświecał akcji World Birdwatch,  było podniesienie świadomości potrzeby ratowania ptaków wędrownych, ich obszarów lęgowych, ochrony miejsc postoju na szlakach migracyjnych i zimowiskach.

Bohaterem Europejskich Dni Ptaków 2024 został gawron!

Gawron (Corvus frugilegus) jest jednym z przedstawicieli naszych rodzimych krukowatych. O przynależności do tej rodziny świadczy pierwszy człon nazwy — corvus. Natomiast druga część nazwy, frugilegus, oznacza kogoś zbierającego owoce.

Gawrony nie są wybredne, żywią się tym, co oferuje wybrane przez nie siedlisko. Najczęściej zjadają owady, ich larwy, drobne bezkręgowce, zboża, owoce czy delikatne pędy roślin ozimych. Nie pogardzą padliną, spotyka się je również na wysypiskach śmieci.

Dorosłe gawrony łatwo jest odróżnić od innych ptaków występujących w naszym sąsiedztwie. Trzeba zaznaczyć, że jest to gatunek synantropijny, czyli żyjący w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka. Dorosłe gawrony są czarne i mają charakterystyczny jasny dziób z nagą szarą skórą u nasady. Młode osobniki odróżniają czarne szczeciniaste pióra u nasady dzioba. Co ciekawe, w świetle ultrafioletowym (które widzą ptaki) gawron wcale nie jest czarny, tylko mieni się metalicznymi kolorami, co umożliwia ptakom rozpoznawanie płci i wieku danego osobnika. Dla nas niestety są nierozróżnialne.

Gawrony to ptaki towarzyskie. Gniazdują w koloniach, w których może być od kilku do nawet kilku tysięcy gniazd. Budują je z patyków, trawy wzmacnianej gliną. Gniazdowanie w dużym zagęszczeniu pomaga ptakom radzić sobie z naturalnymi niebezpieczeństwami, ale jeżeli para niedostatecznie pilnuje swojego gniazda, to może zostać okradziona przez sąsiadów ze świeżego materiału budulcowego. Takie uroki sąsiedztwa. Jaja gawronów pojawiają się w marcu–kwietniu, najczęściej cztery. Samica wysiaduje je około 18 dni, w tym czasie jest dokarmiana przez samca. Warto wspomnieć, że gawrony są monogamiczne. Młode po wykluciu się jeszcze około miesiąca przebywają w gnieździe, a po jego opuszczeniu – nadal są dokarmiane przez rodziców, siedząc na gałęziach w pobliżu gniazda. Wracają do niego na noc i na czas karmienia

              Uczniowie Szkoły Podstawowej w Słodkowie pod opieką  Joanny Popardowskiej  ponownie włączyli się w obchody i obserwacje na terenie Słodkowa i okolic.

W weekend tj. 4-6 października 2024 r. uczniowie obserwowali i liczyli ptaki . W naszej okolicy dzieci zaobserwowały następujące gatunki ptaków : szpaki, gawrony, sójki, grzywacze, wróble , wrony siwe, które występowały licznie.  Wyniki za pośrednictwem specjalnego formularza trafiły do centrali OTOP, a stamtąd do europejskiego koordynatora. 

Close Menu
Skip to content