Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę, … i Udało się!
Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.
Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane
są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego,
bez narażania na tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!
Pamiętajmy, że:
papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej.
Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające
na jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Spośród powszechnie znanych trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan itd. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie
i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.
Badania wykazały, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadząc również do jej uszkodzenia, ma właściwości alergizujące,
ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy). Ponadto może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Badania psychoneurologiczne wskazały na silne psychoaktywne, w tym uzależniające działanie nikotyny.
Palenie papierosów – najgroźniejszy czynnik rakotwórczy
Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne.
Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:
- układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);
- układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty);
- nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby);
- przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);
- inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.
Trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów – to rak płuca – przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż.
Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie.
Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących. Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne! Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia.
Gdzie szukać pomocy?
Osoby, które wymagają pomocy w rzuceniu palenia mogą z niej skorzystać w:
– Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod nr tel. 801 108 108 lub 222 118 015.
Doradcy w Poradni pomagają w opracowaniu Indywidualnego Planu Terapii i wspierają przez cały czas trwania procesu rzucania palenia.
– bezpłatnej Poradni Antynikotynowej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii
i Torakochirurgii w Poznaniu – zapisy pod numerem telefonu 61 66 54 311 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 13.00.
– porady dotyczące rzucenia palenia można znaleźć również na stronie internetowej www.jakrzucicpalenie.pl.
Źródło: Szkodliwość – Jak rzucić palenie – Jak rzucić palenie (jakrzucicpalenie.pl)
Nasza szkoła od wielu lat włącza się w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia.
Cieszymy się, że nasi uczniowie swoją pozytywną postawą, poprzez wykonanie plakatów informacyjnych zachęcili do zdrowego stylu życia, wolnego od wszelkich używek. Mamy nadzieję, że dzięki realizacji programów oraz udziałowi w ogólnopolskich akcjach antytytoniowych przyczyniamy się do świadomej odmowy sięgnięcia po pierwszego papierosa przez młodzież .