Najciekawszą formą edukacji przyrodniczej jest edukacja w terenie. W piątek 4 października 2024 r. uczniowie słodkowskiej podstawówki z klas VII i VIII pod opieką Joanny Popardowskiej, Ewy Czerniejewskiej, Agaty Janiak oraz Bogumiły Zdunek wyruszyli na lekcję biologii w terenie.
Celem młodych pasjonatów przyrody stał się Nadwarciański Park Krajobrazowy w Lądzie . Uczniowie realizowali w terenie 4 godzinne zajęcia opracowane i zorganizowane przez pracowników naukowych parku .W programie zajęć znalazł się pobyt w Muzeum Przyrodniczym, prelekcja w sali konferencyjnej przedstawiająca różnorodności biotyczne doliny Warty .Następnie uczestnicy zajęć udali się na zajęcia terenowe –„Starorzecze”. Na koniec uczestniczyli w warsztatach plastycznych pt.– malowanie toreb bawełnianych.
Nadwarciański Park Krajobrazowy bogaty jest w wiele ptaków z gatunków lęgowych, ale także licznych gatunków przelotnych. Na terenie Parku naliczono 236 gatunków ptaków. Oprócz czapli siwej są tu także rzadsze gatunki czaplowatych bąk, bączek, a także ślepowron. W okolicach Policka mieści się kolonia 40 par perkoza zausznika. Spotkać tu można również łabędzie i gęsi gęgawy, cyraneczki, a nawet rożeńca – rzadkiego przedstawiciela kaczek łąkowych. W Parku można też zobaczyć zagrożonego w Europie całkowitym wyginięciem derkacza. Obszar Parku uznany został za jedną z 7 najwartościowszych ostoi ptaków wodnych i błotnych w Polsce. Zakwalifikowano go też do najcenniejszych ornitologicznych obszarów Europy. Międzynarodowa organizacja BirdLife International nadała mu rangę ogólnoświatową „Globaly Important Bird Areas” w roku 1995.
Nadwarciański Park Krajobrazowy to także bardzo bogata roślinność – jest tu ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych – wśród nich 57 gatunków prawnie chronionych, a w tym 40 gatunków podlegających ochronie całkowitej. Spotkać można grzybienie białe tzw. lilie wodne, widłaki, goździki czy grążel żółty.
Atrakcjami Parku są również obiekty kulturowe położone na jego terenie – cenny zespół pocysterski, który został wpisany na listę pomników historii czy zrekonstruowany nieopodal średniowieczny gród.
Nadwarciański Park Krajobrazowy to urokliwe, rozległe tereny.
Niewątpliwe piękno parku , bogactwo osobliwości przyrody, zachwycająca panorama i wyjątkowa atmosfera zachwyciły uczniów wrażliwych na naturalne piękno otoczenia. Niestety wszystko co piękne zbyt szybko się kończy! W przyszłym roku czeka nas kolejna wyprawa………….