Dnia 20 lutego odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Szkoła międzypokoleniowa”, podczas którego seniorzy z pomocą uczniów poczynili pierwsze kroki z technologią oraz poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie.
Podczas warsztatów seniorzy zapoznali się z podstawowymi pojęciami, dotyczącymi technologii komputerowej, wykonali ćwiczenia praktyczne z użyciem komputerów oraz zdobyli cenne wskazówki na temat zasad bezpieczeństwa w Internecie.
1. Internet dla małych i dużych – szukam więc jestem.
Internet to ogromna przestrzeń pełna informacji, usług i rozrywki, która umożliwia szybki dostęp do wiedzy, komunikację z bliskimi oraz odkrywanie nowych zainteresowań. Pani Marlena Małecka zaprezentowała podstawowe pojęcia związane z technologią komputerową, tj: Internet, przeglądarka internetowa, e-mail, komunikatory internetowe i wideorozmowy. W ramach ćwiczeń praktycznych zadaniem seniorów było odnalezienie informacji w Internecie na podany temat. Uczniowie pomagali seniorom wpisać pytanie w przeglądarkę i wyjaśniali, jak wybierać wiarygodne strony.
2. Moje pierwsze kroki w sieci – tworzenie konta e-mail.
E-mail to podstawowy sposób komunikacji w świecie cyfrowym, który pozwala na szybkie wysyłanie wiadomości, zdjęć czy dokumentów. W ramach utrwalenia zdobytych informacji seniorzy pod okiem uczniów i prowadzących mieli okazję utworzyć swoje konta e-mail. Uczniowie podpowiadali, jak wypełnić formularz, ustawić bezpieczne hasło oraz wyjaśniali zasady korzystania z poczty elektronicznej. Gdy wszyscy założyli swoje skrzynki e-mail nastąpiła wzajemna wymiana wiadomości.
3. Podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci to fundament ochrony przed cyberzagrożeniami, które mogą napotkać wszyscy użytkownicy Internetu. Pani Emilia Siwek zaprezentowała seniorom sposoby, pozwalające na uniknięcie oszustw ze strony cyberprzestępców oraz udostępniła informacje na temat instytucji, do których mogą zgłosić się o pomoc w przypadku wystąpienia zagrożenia w cyberprzestrzeni.
4. Rozpoznaj zagrożenie.
Uczniowie i seniorzy zostali podzieleni na grupy. Każda z nich otrzymała komunikat dotyczący różnego rodzaju zagrożeń np. „Dostajesz e-mail z podejrzanym załącznikiem”, „Przeglądasz stronę, która nagle wyświetla ostrzeżenie o wirusie” itp. Seniorzy wspólnie z uczniami mieli zadecydować, co zrobić w zaistniałej sytuacji.
5. Silne hasło w praktyce.
Silne hasła są jednym z najważniejszych elementów ochrony w Internecie, ponieważ stanowią pierwszą linię obrony przed nieuprawnionym dostępem do naszych kont i danych. Hasło jest jak klucz do drzwi – im trudniejsze do złamania, tym bezpieczniejsze są nasze informacje. Na podstawie zasad, które zostały omówione podczas pogadanki seniorzy wraz z uczniami mieli zaproponować i zapisać przykłady silnych haseł.
Warsztaty okazały się świetną okazją do nawiązania efektywnej współpracy seniorów z uczniami. Wspólnie spędzony czas pozwolił na zbudowanie relacji międzypokoleniowej opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.
Osoby prowadzące: Marlena Małecka, Emilia Siwek