Lekcja geografii dla klasy V w ramach współpracy szkoły z UAM w Poznaniu, Instytutem Geoekologii i Geoinformacji na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych.

11 lutego odbyła się kolejna lekcja w ramach współpracy naszej szkoły z UAM. Tym razem w lekcji uczestniczyli uczniowie klasy VA i VB.

Lekcję prowadziła pani prof. UAM dr hab. Iwona Hildebrandt-Radke. Temat spotkania: Poznań – historia miasta zapisana w osadach.

Uczniowie mieli okazję poznać bogatą historię miasta, która została opisana na podstawie wieloletnich badań naukowych oraz prowadzonych wykopalisk i odwiertów. Dzięki prowadzonym wykopaliskom poznano historię i układ pierwszych osad miasta pochodzących z IX wieku.

Pani profesor przygotowała dla uczniów bogatą w ilustracje prezentację przedstawiającą jak powstawało miasto Poznań, jak się zmieniało w kolejnych etapach swojego rozwoju by w końcu stać się jednym z najstarszych i największych miast Polski.

Poznań stał się historyczną stolicą regionu Wielkopolskiego, w którym przed 1000 lat narodziło się Państwo Polskie.

Dzięki prowadzonym licznym wykopaliskom uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wyglądały narzędzia, którymi posługiwali się pierwsi osadnicy Poznania.

Wykład był bardzo interesujący. Uczniowie choć na chwilę mogli poczuć się jak studenci. Bardzo dziękujemy za wspaniały wykład i przekazaną wiedzę.

Dziękujemy Panu prof. UAM dr hab. Arkadiuszowi Tomczyk za zorganizowanie dla nas tego spotkania.

Dziękuję również nauczycielom uczącym w klasie V za wyrozumiałość i zwolnienie uczniów z lekcji.

nauczyciele geografii: D. Stolarska, M. Żyła

Close Menu
Skip to content