81. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Zbrodnia katyńska kwalifikowana jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia przeciwko pokojowi, zbrodnia komunistyczna i zbrodnia ludobójstwa, popełniona przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego Komitetu Centralnego z 5 marca 1940 roku .  Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”,  NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.

 Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Kalinina, Piatichatkach  na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach. Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska.

 Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_katy%C5%84ska

Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Katyn_Massacre_Memorial_-Outside_Hotel_Accademia-Przemysl-Poland(36204010622).jpg

 Opracowała: Barbara Wiśniewska

Close Menu
Skip to content