Projekt profilaktyczny „Nie Zmarnuj Swojego Życia” prowadzony przez zespół RYMcerze

RyMcerze do nas zawitali.         

6 czerwca w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Słodkowie, a także  w drugiej części w Szkole Podstawowej im. J. Mehoffera w Chlebowie wraz z uczniami ze  Szkoły Podstawowej w Turkowicach gościliśmy rapera Bęsia oraz Dj Yonasa, którzy tworzą zespół o nazwie Rymcerze. Są oni twórcami ogólnopolskiej kampanii przeciwdziałania uzależnieniom i przyczynom przestępczości „Nie Zmarnuj Swojego Życia” . Ambasadorami projektu są znane osoby ze świata kultury i  sportu  m.in.: Jerzy Dudek, Maciej Musiał, Tomasz Adamek, Marcin Kwaśny. RYMCERZE prezentowali projekt m.in. w Dzień Dobry TVN i  Pytaniu na Śniadanie TVP2.

Na spotkaniu młodzi ludzie otrzymali pamiątkowe opaski z hasłem przewodnim „Nie zmarnuj Swojego Życia”. Podczas spotkania z młodzieżą raperzy podzielili się swoim doświadczeniem życiowym oraz walką z nałogami. Przekazali  treści profilaktyczne i pozytywny komunikat „bez zadęcia i sztuczności” również w swoich hip-hopowych kawałkach. Zasady, które szkoła stara się wpajać wychowankom na co dzień, goście przekazali w zupełnie inny sposób. Podczas spotkania raperzy przestrzegali przed wpływem „złego towarzystwa”, sięganiem po wszelkiego rodzaju używki, narażaniem się na bezcelowe zniszczenie, Zachęcali do asertywności wobec zagrożeń i wyboru własnej drogi życiowej jako możliwości realizacji swoich celów i spełniania marzeń.

Twarzami projektu są:

 • Jerzy Dudek
 • Marcin Kwaśny
 • Dominika Figurska
 •  Maciej Musiał,
 • Tomasz Adamek

PATRONATY HONOROWE PROJEKTU:

 • Rzecznik Praw Dziecka
 • Mazowiecki Kurator Oświaty
 • Kuratorium Oświaty w Łodzi

Projekt to:

 • profilaktyka uzależnień
 • uświadomienie zagrożeń związanych z używkami
 • zmiana postawy u młodzieży
 • zachęcenie do rozwijania swoich zainteresowań
 • przedstawienie uniwersalnych wartości

Ogromną niespodzianką był tort który wywołał u Rymcerzy spore zaskoczenie. Przygotowany został przez Absolwentkę Szkoły Podstawowej im . J. Mehoffera  w Chlebowie, pasjonatkę cukiernictwa oraz wykwalifikowaną specjalistkę w tej dziedzinie Julie Gralińską. Dzięki temu czas spędzony na wspólnym poczęstunku z bohaterami miał pokazać, że każdy młody człowiek jest ważny, a spotkaniu nadało to zdecydowanie luźniejszy charakter. W Szkole Podstawowej  w  Chlebowie na RYMcerzy czekał pyszny tort, natomiast stołówka ze  Szkoły Podstawowej w Słodkowie przygotowała smakowity obiad, także zespól został należycie ugoszczony. Jak sami powiedzieli: „że nie spodziewali się takiego przywitania i tak miłej atmosfery”.

W kolejnej części nasi odważni uczniowie zarówno ze Szkoły Podstawowej  w Chlebowie jak i w Słodkowie  mogli pokazać swój talent podczas występów wokalnych. Na forum mówili  o swoich planach na przyszłość, pasjach, zainteresowaniach oraz pokazali swoje umiejętności akrobatyczne. RYMcerze przedstawili ciekawe, przykładowe  porozumienia miedzy uczniem a nauczycielem tzw. deal w ramach tego projektu. Na pewno zostaną one wykorzystane  w przyszłym roku szkolnym przez nauczycieli,  motywując młodzież do pracy  i nauki.

Dzięki temu projektowi nawiązała się miła współpraca między szkołami. Każda ze szkół dołożyła wielu  starań, żeby spotkanie było niezapomnianą lekcją wychowawczą dla młodzieży.

Rymcerze mówią:
„Nie Zmarnuj Swojego Życia!
Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji.
Żyj wartościami. Bądź sobą. Rozwijaj się.
Myśl o przyszłości. Bądź kreatywny. Ryzykuj”.

Projekt na terenie naszej gminy został sfinansowany dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Sponsorami dodatkowych atrakcji tego wydarzenia byli także:

ZSP Słodków, SP Turkowice, SP Chlebów, Julia Gralińska

To był dla wszystkich bardzo wartościowy czas, który wielu skłonił do przemyśleń i refleksji na temat swojego życia. W naszej okolicy mamy wielu świetnych specjalistów i prelegentów, bez, których szkoły nie potrafiłyby pokonać same trudności.. Warto sięgać po pomoc tych najbliższych, choć czasem miło spotkać się z kimś spoza obszaru naszej małej miejscowości. Jjest świetną okazją do wprowadzenia innego spojrzenia i świeżości. 

Dziękujemy teamowi Rymcerze za tchnienie nie tylko u uczniów ale i nauczycieli nowej motywacji do nauki, do pracy nad rozwijaniem talentów, do ogólnego progresu w swoim życiu.

Osoby odpowiedzialne: ZSP Słodków: Panie Ewa Czerniejewska, Dżesika Gawron, Bogumiła Zdunek, SP Chlebów: Panie  Anna Szymczak,  Izabela Woźniak, SP Turkowice – Pani Dyrektor Ilona Michalak

Close Menu
Skip to content