Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słodkowie realizowany był ogólnopolski projekt pt: „Eye on the Sparrow” we współpracy z 15 szkołami z całej Polski. Projekt został założony podczas seminarium w Bydgoszczy w dniach 25 – 26 lutego 2023 roku – Mój projekt z Ambasadorem.
Projekt trwał od lutego do maja 2023r.
Nauczyciele biorący udział w seminarium i projekcie.
Głównym celem było m.in. przybliżenie ciekawostek o tym będącym pod ochroną gatunku. Udział w projekcie wzięły klasy 4 A, 4 B, 6 A, 6 B, 6 C, 7 A, 7 B. Wszystkie aktywności zostały szczegółowo opisane, wyjaśnione oraz zamieszczone na platformie TwinSpace i są dostępne dla zalogowanych uczestników projektów oraz ich administratorów. Na wspomnianej platformie ustalane zostały najważniejsze szczegóły oraz harmonogram prac na kolejne miesiące a także spotkanie ewaluacyjne na zakończenie projektu.
Na samym początku uczniowie zaakceptowali na padlecie netykietę projektu.
Jednym z pierwszych działań było wymyślenie logo projektu. Każda szkoła dodawała element do projektu i przekazywała go do kolejnej szkoły. Wersję wyjściową zaprojektowała Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Batorego z Inowrocławia z koordynatorem Panią Katarzyną Sopolińską. Wyglądało to tak:
Kiedy logo dotarło do nas wyglądało już tak:
Nasza grupa projektowa pokolorowała 2 literki R i literkę W a także 3 kwiatki w lewym dolnym rogu. Od nas logo zostało wysłane do SP w Żdzarach.
Do zadań początkowych należało również to, polegające na obejrzeniu kilku anglojęzycznych filmików na temat wróbla i wypełnienie ankiety sprawdzającej wiedzę na temat tego ptaka.
Projekt składał się z kilku etapów m.in. konkursu plastycznego na najładniejszego wróbla, wykonaniu gazetki okolicznościowej, szukaniu wróbelka w przyrodzie i sfotografowaniu go.
Serdeczne podziękowania należą się tutaj Pani Katarzynie Kończak oraz Panu Sławomirowi Dąbrowskiemu pasjonatom obserwującym ptaki różnego gatunku. Dzięki tym osobom otrzymaliśmy przepiękne zdjęcia wróbli zauważonych w przyrodzie. Galeria poniżej.
Naszemu uczniowi również udało się zrobić zdjęcie wróbla. Oto wróbel ze Słodkowa:
Uczestnicy projektu mieli również za zadanie wyszukać jak najwięcej pozycji książkowych na temat wróbla, udało się to zrealizować poprzez wizytę w bibliotece szkolnej oraz gminnej. Uczestnicy opisywali także wróbelka w języku angielskim, szukali przysłów na jego temat.
Wykonanie zadania należało udokumentować na padlecie.
Finalnym elementem było napisanie kilku stron bajki o wróblu w programie StoryJumper.
Założyciele projektu spotkali się online na platformie ESEP, w celu podsumowania działań projektowych.
Certyfikaty potwierdzające udziału w projekcie.
Realizatorami projektu były panie: Anna Szambelańczyk, Anna Lewandowska – Robak, Katarzyna Statucka.