Europejskie Dni Ptaków

1-2 października 2022

Nadeszła jesień a wraz z nią wyczekiwane święto miłośników ptaków – Europejskie Dni Ptaków 2022. W pierwszy weekend października po raz 30 obserwatorzy  z całej Europy  patrzyli w niebo, przeszukiwali łąki i pola, odwiedzali miejskie parki i uważnie przeglądali leśne ostępy by zobaczyć stworzenia, które kochają, podziwiają i szanują: ptaki.

Europejskie Dni Ptaków to świetna okazja,  by zgłębić wiedzę o awifaunie. Pogłębić swoje umiejętności rozpoznawania ptaków, poznać ciekawostki z ich życia lub dowiedzieć się o zagrożeniach, które towarzyszą im w trakcie corocznych wędrówek.

W tym roku gatunkiem patronującym Europejskim Dniom Ptaków w Polsce została modraszka Cyanistes caeruleus – częsty gość przydomowych karmników. Jak doskonale wiedzą wszyscy ornitolodzy, a szczególnie obrączkarze, jest to niezwykle waleczny ptak.

Uczniowie naszej szkoły pod opieką  Joanny Popardowskiej włączyli się w obchody i obserwacje na terenie Słodkowa.

W weekend tj. 1-2 października 2022 obserwowali i liczyli ptaki . W naszej okolicy dzieci zaobserwowały następujące gatunki ptaków : szpaki, gawrony, sójki, grzywacze, wróble , wrony siwe, które występowały licznie.  Wyniki za pośrednictwem specjalnego formularza trafiły do centrali OTOP, a stamtąd do europejskiego koordynatora. 

Close Menu
Skip to content