ODDAJ KREW, POMÓŻ AGACIE I KRZYSIOWI W WALCE Z CHOROBĄ

Twoja krew ich życie

Agata i Krzysztof  mają po 17 lat. Oboje są  absolwentami naszej szkoły. Agata była wieloletnią wolontariuszką  Szkolnego Koła PCK w Słodkowie. Wielokrotnie niosła pomoc potrzebującym włączając się w różnego rodzaju akcje charytatywne( zbiórka żywności ,pomoc dla chorego Wiktora, Szlachetna Paczka). Dziś ona i Krzysiu  potrzebują naszego wsparcia…… Zachorowali na ostrą białaczkę szpikową. Chcąc im pomóc Szkolne Koło PCK wraz z całą społecznością szkolną – organizuje zbiórkę krwi.

W sobotę, 3  października od godz. 9.00 w Zespole Szkolno –Przedszkolnym w  Słodkowie przy wsparciu  prezesa Honorowych Dawców Krwi w Turku Piotra Dewickiego zorganizowana będzie zbiórka krwi – specjalnie dla Agaty i Krzysia.

Aby akcja poboru krwi doszła do skutku potrzebujemy 30 chętnych. W związku z tym Szkolne Koło PCK przygotowało deklaracje oddania krwi ,która będzie rozdawana przez wolontariuszy wśród rodzin, znajomych,sąsiadów.

NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI I POMÓŻMY AGACIE i KRZYSIOWI  DAJĄC IM TEN SZCZEGÓLNY DAR-DAR ŻYCIA.

Akcję koordynują opiekunki koła Joanna Popardowska i Ewa Czerniejewska.

Kto może oddać krew lub jej składniki :

Krew lub jej składniki możesz oddać jeśli:

 • masz 18-65 lat i posiadasz Dowód Osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem)
 • ważysz: powyżej 50 kg,
 • nie chorowałeś na żółtaczkę,
 • zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców (UWAGA!!! Kwestionariusz służy wyłącznie do zapoznania się z jego treścią, nie należy go drukować, wypełniać i zgłaszać się z nim do oddania krwi lub jej składników, ponieważ będzie unieważniony) –   KWESTIONARIUSZ2019
http://www.rckik.radom.pl/wp-content/uploads/2020/07/Kwestionariusz-w.-19-z-01.06.2019.pdf
 • jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.
  DODATKOWE zalecenia/obostrzenia dla osób chcących oddać krew- na okoliczność SARS-CoV-2:
 • w ostatnim czasie wróciłeś/łaś z Bułgarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Portugalii, Rumunii, Szwecji oraz z kraju znajdującego się poza obszarem Unii Europejskiej -(od powrotu z wymienionych państw musi upłynąć 14 dni aby móc oddać krew)

  WAŻNE!
  – W związku z występowaniem zakażenia Wirusem Zachodniego Nilu na terenie Okręgu Prahova w Rumunii oraz na terenie Grecji, osoby powracające z tych terenów są dyskwalifikowane na 28 dni.
 • nie miałeś kontaktu z osobą chorą na Covid-19 lub objętą kwarantanną !
 • Twój ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry !

Dawcami krwi nie mogą być kobiety: w ciąży , po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy; w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.

Przy rejestracji otrzymasz „Kwestionariusz dla krwiodawców” – (prosimy o jego uważne przeczytanie i rzetelne wypełnienie), w laboratorium oddasz próbkę krwi na badania analityczne, następnie lekarz przeprowadzi badanie, wyjaśni Twoje wątpliwości, odpowie na pytania. Jeśli w wyniku badania lekarskiego lub w wyniku wykonanych badań laboratoryjnych nie będziesz odpowiadał naszym wymaganiom zdrowotnym, niezbędnym do oddania krwi, zostaniesz umieszczony w rejestrze dawców zdyskwalifikowanych tymczasowo lub na stałe z oddawania krwi.

Każda pobrana od Ciebie jednostka krwi pełnej lub jej składników (płytki krwi, osocze) zostanie przebadana metodami i testami laboratoryjnymi najnowszej generacji.

Wszystkie te czynności są przeprowadzane  po to, aby Twoja krew była bezpieczna dla chorego. Twoje dane będą traktowane poufnie.

W Centrum Krwiodawstwa możesz oddać:

 • krew pełną (450 ml ): co 8 tygodni (kobiety 4 razy, mężczyźni 6 razy w ciągu roku ); pobieranie krwi pełnej trwa średnio od  6 do 10 minut,
 • osocze metodą plazmaferezy automatycznej (600 ml ): co 2 tygodnie, nie częściej niż 20 razy w ciągu roku; zabieg przy użyciu separatora (3 – 4 cykle) trwa około 30-40 minut,
 • płytki krwi (300 ml lub 500ml): co 4 tygodnie, nie częściej niż 12 razy w ciągu  roku; zabieg przy użyciu separatora ( 6 – 8 cykli ) trwa około 50-60 minut.

Twój organizm odtworzy bardzo szybko białka osocza i komórki krwi. 450 ml krwi stanowi jedynie 8-9%  ogólnej objętości krwi krążącej dorosłego człowieka.
W Polsce rocznie oddaje krew lub osocze ok. 500 000 osób. Wiele z nich wielokrotnie ratuje zdrowie i życie innym!

Nie ma schorzeń wynikających z wielokrotnego oddawania krwi ani „przyzwyczajenia” organizmu. Prawie wszystkie osoby oddające krew lub osocze czują się prawidłowo w trakcie i po pobraniu. Do rzadkości należy przejściowy krwiak (siniec) w miejscu ukłucia, chwilowe drobne dolegliwości żołądkowe lub zasłabnięcia (u ok. 2-3% dawców pierwszorazowych i 1-2% dawców wielokrotnych) eliminowane całkowicie przez krótki odpoczynek i/lub wypicie płynu. Występują one zwykle u osób nadwrażliwych, przemęczonych, po wypiciu alkoholu poprzedniego dnia lub będących na czczo. Wyszkolony personel przy każdej niedyspozycji udzieli fachowej i skutecznej pomocy.

W każdej chwili podczas donacji możesz wycofać zgodę na oddanie krwi, a po jej oddaniu możesz poinformować, ze Twoja krew nie nadaje się do przetoczenia.

Po oddaniu krwi lub jej składników możesz otrzymać bezpłatnie wyniki badań, które zostały wykonane w RCKiK Radom: hemoglobina / pełna morfologia; grupa krwi z układu ABO i  Rh; antygen HBs; przeciwciała: anty-HCV i anty-HIV; test kiłowy.

W przypadku nieprawidłowych wyników badań będziesz  wezwany listownie do RCKiK lub najbliższego Oddziału Terenowego. Lekarz osobiście poinformuje Cię o wynikach badań i ewentualnych zagrożeniach  wynikających z nich  dla Twojego zdrowia. Po otrzymaniu wyników badań zostaniesz skierowany do lekarza specjalisty.
Pamiętaj!

W takim przypadku jak najszybszy kontakt z naszą placówką będzie korzystny  dla Twojego zdrowia.

BARDZO WAŻNE !

 • nie oddawaj krwi na czczo lub poinformuj o tym lekarza,
 • unikaj pożywienia bogatego w tłuszcze, zwłaszcza w godzinach poprzedzających pobranie krwi,
 • nie spożywaj alkoholu co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi.
Close Menu
Skip to content